Gustavianska. Sverige. Stockholmsarbete 1700-talets slut.
Uppåt vidgande rygg med bandfläta runt kanten och hela sargen. Hörnen med rosettanfanger. Svarvade ben med kannelyrer. Fast stoppad sits. Tyget med skador, senare bemålning.
×
Logga in
Kunde inte logga in