264
569185

SPEGEL OCH KONSOLBORD.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris
SPEGEL OCH KONSOLBORD.

Empire, Frankrike och Sverige 1800-talets början.
Spegeln Sverige, mahognyfanerad med bronserade beslag. Höjd 182 cm, bredd 79 cm.
Konsolbordet Frankrike, mahognyfanerad med förgyllda bronsbeslag, vit marmorskiva. Spegel bakstycke, mahognypelare med bronskragar på sidorna. Klotformad fotavslutning. Sargen med låda. Bredd 91,5 cm, djup 40,5 cm, höjd 89 cm.