Bukform med tre lådor. Fanerad med olika träslag, mahogny, lönn och valnöt. Grå/grön stenskiva med konturerad kant. Förgyllda bronsbeslag. Bredd 115 cm, djup 56 cm, höjd 82 cm.
Bruksslitage, fanerskador
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.