Madeleine Pyk – en samling F769
266
570835

BYRÅ, Rokoko, Sverige 1770-80.

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
21 100 - 31 600 SEK
2 300 - 3 450 USD
Klubbat pris

Bukform med tre lådor. Fanerad med olika träslag, mahogny, lönn och valnöt. Grå/grön stenskiva med konturerad kant. Förgyllda bronsbeslag. Bredd 115 cm, djup 56 cm, höjd 82 cm.

Bruksslitage, fanerskador

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.