293
573221

SPEGEL

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
11 500 - 17 200 SEK
1 050 - 1 570 USD
Klubbat pris
1 800 EUR
SPEGEL

Av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor med genombrutet krön med medaljong och kärve. Nedre delen med girlanger. Signerad IÅ och otydlig Stockholms hallstämpel. Senare förgyllning. Höjd 112 cm, bredd 41 cm.