Marjatta Tapiola

(Finland, Född 1951)
Marjatta Tapiola
(Finland, Född 1951)

MARJATTA TAPIOLA, "HUND OCH MINOTAUROS".

Sign. 2010. Tempera på duk 200x240 cm.

Tapiola har gjort sig väl förtjänt av en plats bland de främsta inom den finländska konstsektorn. Denna mästare på konturer, färger och sofistikerad kraft som fick sitt genombrott på 1980-talet har förädlat sitt uttryck till det bästa i sin produktion. Teman med utgångspunkt i mytologin är typiska i Tapiolas produktion från och med början av 2000-talet och i synnerhet Minotaurus-figuren har en central roll. Konstnären har tilldelats ett flertal priser, bl.a. Pro Finlandia-priset år 2004 och statspriset för bildkonst år 2006. Tapiolas verk ingår i många ansedda finländska samlingar och museer.

Klubbat pris
18 200
205 114
18 992
Utropspris
10 000 EUR
Budhistorik (32 bud)
11
22 mar 2016 17:09
18 200 EUR
9
22 mar 2016 17:09
18 000 EUR
9
22 mar 2016 17:08
16 700 EUR
11
22 mar 2016 17:08
16 500 EUR
9
22 mar 2016 15:42
16 200 EUR
10
22 mar 2016 15:42
16 000 EUR
9
22 mar 2016 12:29
15 800 EUR
10
22 mar 2016 12:29
15 600 EUR
9
22 mar 2016 12:29
15 400 EUR
10
22 mar 2016 12:29
15 200 EUR
9
22 mar 2016 12:28
15 000 EUR
10
22 mar 2016 12:28
14 800 EUR
9
22 mar 2016 12:28
14 600 EUR
10
22 mar 2016 12:28
14 400 EUR
9
22 mar 2016 12:24
14 200 EUR
8
22 mar 2016 12:24
14 000 EUR
9
22 mar 2016 12:23
13 200 EUR
8
22 mar 2016 12:23
13 000 EUR
9
22 mar 2016 12:22
12 200 EUR
8
22 mar 2016 12:22
12 000 EUR
9
22 mar 2016 12:22
11 200 EUR
8
22 mar 2016 12:22
11 000 EUR
9
22 mar 2016 6:54
8 600 EUR
8
19 mar 2016 9:29
8 400 EUR
13 mar 2016 17:52
8 200 EUR
13 mar 2016 0:51
8 000 EUR
11 mar 2016 17:05
6 100 EUR
11 mar 2016 1:30
5 400 EUR
10 mar 2016 16:02
5 200 EUR
10 mar 2016 14:32
5 000 EUR
10 mar 2016 13:36
1 000 EUR
10 mar 2016 12:24
100 EUR