Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.

Polerad mässingsstomme, opalglaskupa. Höjd 20 cm, diameter 40 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
4 000
41 760
4 524
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Budhistorik (23 bud)
10
9 nov 2016 20:26
4 000 EUR
11
9 nov 2016 20:26
4 000 EUR
10
9 nov 2016 20:25
3 900 EUR
11
9 nov 2016 20:25
3 800 EUR
10
9 nov 2016 20:23
3 700 EUR
11
9 nov 2016 20:23
3 600 EUR
10
9 nov 2016 20:21
3 500 EUR
9
9 nov 2016 20:21
3 500 EUR
10
9 nov 2016 20:18
3 400 EUR
9
9 nov 2016 20:18
3 300 EUR
10
9 nov 2016 20:17
3 150 EUR
8
9 nov 2016 20:17
3 050 EUR
9
9 nov 2016 20:17
3 000 EUR
8
9 nov 2016 19:11
2 700 EUR
9 nov 2016 19:11
2 600 EUR
9 nov 2016 16:03
2 400 EUR
9 nov 2016 11:07
2 000 EUR
1 nov 2016 22:32
1 550 EUR
1 nov 2016 6:28
1 350 EUR
31 okt 2016 20:25
1 150 EUR
31 okt 2016 19:52
1 100 EUR
29 okt 2016 22:40
800 EUR
27 okt 2016 18:55
600 EUR