Design + Art Helsinki F182

476 föremål
AINO AALTO, SERVERINGSFAT. "Maija". Formgivna 1936.
Slutpris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKKANNA. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Slutpris
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
Slutpris
5 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BERTEL GARDBERG, MORTEL. Sign. BG. 1950-tal.
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Slutpris
1 350 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
Slutpris
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Slutpris
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito, formgiven 1949.
Slutpris
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Slutpris
4 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Slutpris
2 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, Quadrate Forms, 14K guld. Lapponia 1970.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
2 200 - 2 400 EUR
RUT BRYK, KERAMIKVAS. Hus. Sign. Bryk.
Slutpris
4 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Slutpris
6 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Slutpris
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, ETT PAR TAKLAMPOR. Tillverkade av Idman. 1950-tal.
Slutpris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Slutpris
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
Slutpris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD. 1950-tal.
Slutpris
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
HEIKKI HÄIVÄOJA, KULLERBYTTA.
Utropspris
1 500 - 2 500 EUR
Slutpris
2 700 EUR
Utropspris
3 500 - 3 700 EUR
TOINI MUONA, FAT. Sign. TM, Arabia. 1960-tal.
Slutpris
300 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
Slutpris
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, hänge "Flugornas herre", 14K guld. Lapponia 1980.
Slutpris
1 153 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
PABLO PICASSO, "FEMME AU CHAPEAU", 1962.
Slutpris
32 800 EUR
Utropspris
23 000 - 26 000 EUR
Slutpris
2 310 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
Slutpris
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
Slutpris
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Slutpris
2 701 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Notsoe FK.
Slutpris
1 150 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, silver. Kaunis Koru 1978.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Slutpris
261 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Taito Oy, 1930-tal.
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, BYKARTA.
Slutpris
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
Slutpris
2 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SAARA HOPEA, KRISTALLVAS. Notsjö, 1950-tal.
Slutpris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
OPPI UNTRACHT, fat, signerad Oppi.
Slutpris
220 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
MIRJAM SALMINEN, HALSSMYCKE, silver. Kaunis Koru 1973.
Slutpris
490 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Slutpris
1 110 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Slutpris
2 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
KUUTTI LAVONEN, "NOUVELLE MÈRE".
Slutpris
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Slutpris
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Slutpris
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Slutpris
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AUNE SIIMES, SKÅL, porslin, monogramsignerad AS Arabia.
Slutpris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "DARK BLUES" 1971.
Slutpris
10 200 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
Slutpris
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Slutpris
2 750 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
LASSE MARTTINEN, STILLEBEN.
Slutpris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
Slutpris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
Slutpris
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
Slutpris
1 850 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1930-tal.
Slutpris
2 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR