Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
Klubbat pris 
4 850 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
OLAVI VAARULA, "SIARE".
OLAVI VAARULA, "SIARE".
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia F.K.H.
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia F.K.H.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
NANDOR MIKOLA, BLÅTT LANDSKAP.
NANDOR MIKOLA, BLÅTT LANDSKAP.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
GEORGES VON SWETLIK, IKONMOTIV, BYSANTISKA SERIEN.
GEORGES VON SWETLIK, IKONMOTIV, BYSANTISKA SERIEN.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
Klubbat pris 
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HÄNGE och RING, eldbrons. Lapponia, 1970-tal.
BJÖRN WECKSTRÖM, HÄNGE och RING, eldbrons. Lapponia, 1970-tal.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, HAVET.
JUHANI LINNOVAARA, HAVET.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.  Hotell Marski, 1961.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Hotell Marski, 1961.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. Gunnel Nyman, Iittala. Tidigt 1940-tal.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. Gunnel Nyman, Iittala. Tidigt 1940-tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PER STENIUS, LJUSLEK BLAND TRÄD.
PER STENIUS, LJUSLEK BLAND TRÄD.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
PER STENIUS, "INDIAN TEMPLES, HARDWAR".
PER STENIUS, "INDIAN TEMPLES, HARDWAR".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 171 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
775 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ELSA ELENIUS, KERAMISK URNA / VAS. Signerad.
ELSA ELENIUS, KERAMISK URNA / VAS. Signerad.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RITVA-LIISA POHJALAINEN, COLLIER, "Salaisuus", silver.
RITVA-LIISA POHJALAINEN, COLLIER, "Salaisuus", silver.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
EDVIN LYDÉN, "VISION".
EDVIN LYDÉN, "VISION".
Klubbat pris 
24 800 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
2 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR & AINO AALTO, SKRIV-/SPEGELBORD,  Nr 190. Artek, 1940/50-tal.
ALVAR & AINO AALTO, SKRIV-/SPEGELBORD, Nr 190. Artek, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
GUNNAR POHJOLA, "DET BARA SER UT SÅ".
GUNNAR POHJOLA, "DET BARA SER UT SÅ".
Återrop
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
Klubbat pris 
1 425 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1930/40-tal.
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
190 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR