Design + Art Helsinki F182

475 föremål
Klubbat pris
465 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TAKLAMPA. Modell K3-151 Idman.
Klubbat pris
190 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
OPPI UNTRACHT, fat, signerad Oppi.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, silver. Kaunis Koru 1978.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RITVA-LIISA POHJALAINEN, COLLIER, "Salaisuus", silver.
Klubbat pris
430 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
OLAVI VAARULA, "SIARE".
OLAVI VAARULA, "SIARE".
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Arabia, 1950-tal.
Klubbat pris
305 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver och titan. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1930/40-tal.
Klubbat pris
190 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Klubbat pris
261 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GÖRAN HONGELL, SKÅL. Sign. G. Hongell-Karkula 1941.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH Arabia.
Klubbat pris
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SAARA HOPEA, KRISTALLVAS. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LAILA LEPPÄNEN, RYA. Loimu. Sign. Laila Leppänen 1967.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ELSA ELENIUS, KERAMISK URNA / VAS. Signerad.
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL. Modell X601. Formgiven 1954.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAJ FRANCK, POKAL. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1940-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
AINO AALTO, SERVERINGSFAT. "Maija". Formgivna 1936.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MIRJAM SALMINEN, HALSSMYCKE, silver. Kaunis Koru 1973.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia F.K.H.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, BURK MED LOCK. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, BLOMBÄNK. Modell 107. 1940-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS. Sign. Iittala 2012, K. Koskinen.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
AUNE SIIMES, SKÅL, porslin, monogramsignerad AS Arabia.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
Klubbat pris
790 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Zelda", silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris
436 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
HANNU KONTTINEN, KERAMIKSKÅL, 2005.
Klubbat pris
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ELSA MONTELL-SAANIO, RANA / VÄGGBONAD. "Polarnatt". Ca 214x133 cm.
Klubbat pris
310 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
Klubbat pris
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
HÄNGE, 14K guld, odlad pärla. Björn Weckström, Lapponia 1968,
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GUNNAR POHJOLA, "DET BARA SER UT SÅ".
Utropspris
400 - 500 EUR