Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
GUNNAR POHJOLA, "ALLVETANDE".
GUNNAR POHJOLA, "ALLVETANDE".
Återrop
Utropspris
400 - 500 EUR
HANS J. WEGNER, SOFFBORD. Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.
HANS J. WEGNER, SOFFBORD. Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ERKKI PIRTOLA, VY ÖVER TAKEN.
ERKKI PIRTOLA, VY ÖVER TAKEN.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
TOINI MUONA, FAT. Sign. TM, Arabia. 1960-tal.
TOINI MUONA, FAT. Sign. TM, Arabia. 1960-tal.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
Klubbat pris 
505 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
NANDOR MIKOLA, BLÅTT LANDSKAP.
NANDOR MIKOLA, BLÅTT LANDSKAP.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
Klubbat pris 
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Jotos", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Jotos", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
622 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
JUHANI HARRI, "DEPRESSION".
JUHANI HARRI, "DEPRESSION".
Klubbat pris 
442 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. Gunnel Nyman, Iittala. Tidigt 1940-tal.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. Gunnel Nyman, Iittala. Tidigt 1940-tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM Arabia. 1940-tal.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM Arabia. 1940-tal.
Klubbat pris 
707 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 110 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Liten docka. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Liten docka. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 251 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD. 1950-tal.
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD. 1950-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
775 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Notsoe FK.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Notsoe FK.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Orno, modell 3061. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Orno, modell 3061. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BORDSLAMPOR, ETT PAR. Tillverkade av Itsu. 1950-tal.
BORDSLAMPOR, ETT PAR. Tillverkade av Itsu. 1950-tal.
Klubbat pris 
925 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman 1900-taltes mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman 1900-taltes mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALPO JAAKOLA, HÄNDELSE I SKOGEN.
ALPO JAAKOLA, HÄNDELSE I SKOGEN.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PIRKKO NUKARI, "AVFART".
PIRKKO NUKARI, "AVFART".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
GOLVLAMPA, ITSU. 1940-tal.
GOLVLAMPA, ITSU. 1940-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR