Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
RAGNAR EKELUND, SKÄRGÅRDSMOTIV.
RAGNAR EKELUND, SKÄRGÅRDSMOTIV.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KUUTTI LAVONEN, "NOUVELLE MÈRE".
KUUTTI LAVONEN, "NOUVELLE MÈRE".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
ENDEL KÖKS, HAVSMOTIV.
ENDEL KÖKS, HAVSMOTIV.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. Gunnel Nyman, Iittala. Tidigt 1940-tal.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. Gunnel Nyman, Iittala. Tidigt 1940-tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bord, Asko 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, bord, Asko 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
18 206 EUR
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.  Hotell Marski, 1961.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Hotell Marski, 1961.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
EDVIN LYDÉN, "VISION".
EDVIN LYDÉN, "VISION".
Klubbat pris 
24 800 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy,  Karhula. 1936/37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy, Karhula. 1936/37.
Klubbat pris 
11 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
KAUKO MOISIO, KONSTSMIDE, FAT. Sign. Kauko Moisio. 1980-tal.
KAUKO MOISIO, KONSTSMIDE, FAT. Sign. Kauko Moisio. 1980-tal.
Klubbat pris 
465 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
7 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, RÖD STUDIESKISS, JUNGFRUMOTIV.
GEORGES VON SWETLIK, RÖD STUDIESKISS, JUNGFRUMOTIV.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
2 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosenägg. Sign Bryk. Arabia. 1960.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosenägg. Sign Bryk. Arabia. 1960.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
800 - 900 EUR
HANS J. WEGNER, SOFFBORD. Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.
HANS J. WEGNER, SOFFBORD. Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA. Idman. Sent 1950-tal.
MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA. Idman. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
Klubbat pris 
3 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 110 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, silver. Kaunis Koru 1978.
MIRJAM SALMINEN, COLLIER, silver. Kaunis Koru 1978.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Liten docka. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Liten docka. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 251 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 701 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Tundra", 14K guld. Lapponia 1966.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Tundra", 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 310 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "DARK BLUES" 1971.
GÖRAN AUGUSTSON, "DARK BLUES" 1971.
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 500 - 4 700 EUR
JUHANI LINNOVAARA, HAVET.
JUHANI LINNOVAARA, HAVET.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
GEORGES VON SWETLIK, IKONMOTIV, BYSANTISKA SERIEN.
GEORGES VON SWETLIK, IKONMOTIV, BYSANTISKA SERIEN.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL, ETT PAR. Modell X601. Formgiven år 1954.
ALVAR AALTO, X-FOTPALL, ETT PAR. Modell X601. Formgiven år 1954.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Notsoe FK.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Notsoe FK.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALPO JAAKOLA, "DAM MED SVART HATT".
ALPO JAAKOLA, "DAM MED SVART HATT".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPANI RAITTILA, STILLEBEN MED PÄRON.
TAPANI RAITTILA, STILLEBEN MED PÄRON.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR