Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
KARI JUVA, "KÖRSBÄRSTRÄDGÅRD".
KARI JUVA, "KÖRSBÄRSTRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
Klubbat pris 
810 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Idman.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris 
3 505 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, BYKARTA.
KRISTIAN KROKFORS, BYKARTA.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, NATTSTUDIE.
GEORGES VON SWETLIK, NATTSTUDIE.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, BURK MED LOCK. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, BURK MED LOCK. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
Klubbat pris 
790 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, hänge "Flugornas herre", 14K guld. Lapponia 1980.
BJÖRN WECKSTRÖM, hänge "Flugornas herre", 14K guld. Lapponia 1980.
Klubbat pris 
1 153 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
FRITZ JAKOBSSON, STILLEBEN MED ÄPPLEN.
FRITZ JAKOBSSON, STILLEBEN MED ÄPPLEN.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKKANNA. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKKANNA. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LASSE MARTTINEN, "STIGANDE KOMPOSITION I RÖTT".
LASSE MARTTINEN, "STIGANDE KOMPOSITION I RÖTT".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 171 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
Klubbat pris 
4 850 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
Klubbat pris 
1 425 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EVA CEDERSTRÖM, BERGVY.
EVA CEDERSTRÖM, BERGVY.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKVAS. Hus. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKVAS. Hus. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
775 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALPO JAAKOLA, HÄNDELSE I SKOGEN.
ALPO JAAKOLA, HÄNDELSE I SKOGEN.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Zelda", silver. Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Zelda", silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
436 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
RITVA-LIISA POHJALAINEN, COLLIER, "Salaisuus", silver.
RITVA-LIISA POHJALAINEN, COLLIER, "Salaisuus", silver.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1930/40-tal.
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
190 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL. Modell X601. Formgiven 1954.
ALVAR AALTO, X-FOTPALL. Modell X601. Formgiven 1954.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OLAVI VAARULA, "SIARE".
OLAVI VAARULA, "SIARE".
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 200 EUR
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Orno, modell 3061. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Orno, modell 3061. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris 
2 950 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
Klubbat pris 
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR