Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
RAFAEL WARDI, VÄNNERNA.
RAFAEL WARDI, VÄNNERNA.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
Återrop
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
18 206 EUR
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, RÖD STUDIESKISS, JUNGFRUMOTIV.
GEORGES VON SWETLIK, RÖD STUDIESKISS, JUNGFRUMOTIV.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
EDVIN LYDÉN, "VISION".
EDVIN LYDÉN, "VISION".
Klubbat pris 
24 800 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
4 955 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy,  Karhula. 1936/37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy, Karhula. 1936/37.
Klubbat pris 
11 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "DARK BLUES" 1971.
GÖRAN AUGUSTSON, "DARK BLUES" 1971.
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, NATTSTUDIE.
GEORGES VON SWETLIK, NATTSTUDIE.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
Klubbat pris 
4 850 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 500 - 4 700 EUR
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito, formgiven 1949.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito, formgiven 1949.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLAS, 3559, 3859. Sign. Tapio Wirkkala iittala -58.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLAS, 3559, 3859. Sign. Tapio Wirkkala iittala -58.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
KRISTIAN KROKFORS, "APPELTRÄDGÅRDEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, HAVET.
JUHANI LINNOVAARA, HAVET.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
SAM VANNI, "RÖD PRICK".
SAM VANNI, "RÖD PRICK".
Klubbat pris 
4 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
7 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
TAPIO JUNNO, "SOMMARDAG".
TAPIO JUNNO, "SOMMARDAG".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 500 - 3 700 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
KRISTIAN KROKFORS, "FORMEL".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. "Kråkorna". Sign. Bryk .I.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. "Kråkorna". Sign. Bryk .I.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMISK SPEGELLAMPETT. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMISK SPEGELLAMPETT. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKVAS. Hus. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKVAS. Hus. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, "DRESCHER".
VEIKKO VIONOJA, "DRESCHER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris 
2 950 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM,  ARMBAND, Quadrate Forms, 14K guld. Lapponia 1970.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, Quadrate Forms, 14K guld. Lapponia 1970.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 200 - 2 400 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, ETT PAR TAKLAMPOR. Tillverkade av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, ETT PAR TAKLAMPOR. Tillverkade av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PER STENIUS, LJUSLEK BLAND TRÄD.
PER STENIUS, LJUSLEK BLAND TRÄD.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, IKONMOTIV, BYSANTISKA SERIEN.
GEORGES VON SWETLIK, IKONMOTIV, BYSANTISKA SERIEN.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
Klubbat pris 
3 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 701 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR