Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
ENDEL KÖKS, HAVSMOTIV.
ENDEL KÖKS, HAVSMOTIV.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman.
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
FRITZ JAKOBSSON, STILLEBEN MED ÄPPLEN.
FRITZ JAKOBSSON, STILLEBEN MED ÄPPLEN.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KARI JUVA, "KÖRSBÄRSTRÄDGÅRD".
KARI JUVA, "KÖRSBÄRSTRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris 
3 505 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
Återrop
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
PER STENIUS, "INDIAN TEMPLES, HARDWAR".
PER STENIUS, "INDIAN TEMPLES, HARDWAR".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
GÖRAN AUGUSTSON, "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, "NOUVELLE MÈRE".
KUUTTI LAVONEN, "NOUVELLE MÈRE".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
Klubbat pris 
1 425 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 310 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.  Hotell Marski, 1961.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Hotell Marski, 1961.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, SKISS TILL JUNGFRUTEMAT.
GEORGES VON SWETLIK, SKISS TILL JUNGFRUTEMAT.
Återrop
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
HEIKKI HÄIVÄOJA, KULLERBYTTA.
HEIKKI HÄIVÄOJA, KULLERBYTTA.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, bord, Asko 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, bord, Asko 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Tundra", 14K guld. Lapponia 1966.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Tundra", 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
KAJ FRANCK, VAS. KF 239. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -59.
KAJ FRANCK, VAS. KF 239. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -59.
Klubbat pris 
1 051 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
EVA CEDERSTRÖM, BERGVY.
EVA CEDERSTRÖM, BERGVY.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek, 2000-tal.
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek, 2000-tal.
Klubbat pris 
1 370 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, VAS. "Piennar", sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
808 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
HARRO KOSKINEN, "PUSS!".
HARRO KOSKINEN, "PUSS!".
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
UNTO KOISTINEN, "HANDEN PÅ PANNAN".
UNTO KOISTINEN, "HANDEN PÅ PANNAN".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
Klubbat pris 
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PAOLO VENINI, VAS. Signerad Venini Murano Italia.
PAOLO VENINI, VAS. Signerad Venini Murano Italia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, BARNSTOL. Formgiven 1931-1932.
ALVAR AALTO, BARNSTOL. Formgiven 1931-1932.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RESTAURANGSTOLAR, ETT PAR, Otto Korhonen och Alvar Aalto. 1930-tal.
RESTAURANGSTOLAR, ETT PAR, Otto Korhonen och Alvar Aalto. 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR