Design + Art Helsinki F182

475 föremål
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Jotos", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris
622 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
JUHANI HARRI, "DEPRESSION".
JUHANI HARRI, "DEPRESSION".
Klubbat pris
442 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN. Modell 98. 1980-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM Arabia. 1940-tal.
Klubbat pris
707 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM, Arabia. 1930/40-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
1 251 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD. 1950-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris
775 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ERKKI PIRTOLA, VY ÖVER TAKEN.
ERKKI PIRTOLA, VY ÖVER TAKEN.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
TOINI MUONA, FAT. Sign. TM, Arabia. 1960-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
Klubbat pris
505 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
GÖRAN HONGELL, SKÅL. Sign. G. Hongell-Karkula 1941.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH Arabia.
Klubbat pris
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SAARA HOPEA, KRISTALLVAS. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
AINO AALTO, VAS. Bölgeblick. Karhula, formgiven 1932.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LAILA LEPPÄNEN, RYA. Loimu. Sign. Laila Leppänen 1967.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ELSA ELENIUS, KERAMISK URNA / VAS. Signerad.
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL. Modell X601. Formgiven 1954.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAJ FRANCK, POKAL. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1940-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
AINO AALTO, SERVERINGSFAT. "Maija". Formgivna 1936.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MIRJAM SALMINEN, HALSSMYCKE, silver. Kaunis Koru 1973.
Klubbat pris
490 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR