GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
Mässing, metallrör, opalglas. Höjd 100 cm, kupornas höjd ca 55 cm.
Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.
Likadan lampa illustrerad i boken ”Paavo Tynell ja Taito Oy” förlag Designmuseet, Helsingfors 2005. Sid 67.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.