Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Modell 2351. Märkta Idman, 1950-tal.

Vitmålad metall och mässing. Skärmens längd 24 cm.

Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Lampsketch Paavo Tynell arkiv, Design Museet i Helsingfors.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
960
10 118
1 099
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (16 bud)
9
8 nov 2016 18:17
960 EUR
8
8 nov 2016 18:17
940 EUR
9
8 nov 2016 18:17
920 EUR
8
8 nov 2016 13:34
900 EUR
2 nov 2016 8:54
880 EUR
31 okt 2016 19:01
860 EUR
31 okt 2016 18:58
840 EUR
31 okt 2016 8:33
800 EUR
29 okt 2016 16:06
750 EUR
29 okt 2016 13:04
650 EUR
28 okt 2016 18:09
500 EUR
27 okt 2016 22:22
444 EUR
27 okt 2016 20:38
400 EUR
27 okt 2016 16:31
210 EUR
27 okt 2016 16:03
150 EUR
27 okt 2016 15:32
30 EUR