Yrjö Kukkapuro

(Finland, Född 1933)
Yrjö Kukkapuro
(Finland, Född 1933)

YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.

Svart läderklädsel. Detaljer i rött, gult, vitt och blått. Längd 195 cm, höjd ca 75 cm, djup 65 cm.

Sedvanligt slitage.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Yrjö Kukkapuro är en finlänsk inredningsarkitekt och möbelformgivare, med en gedigen karriär som sträcker sig över 65 år. Han har främst gjort sig berömd med sin experimentiella design och ergonomiska filosofi, med intresse för ekologiska värden och materialens inneboende egenskaper. Kukkapuro föddes 1933 i Viborg och utbildade sig vid Konstindustriella läroverket i Helsingfors, och började sedan att undervisa på Konstindustriella Högskolan. Där blev han så småningom rektor under 1978-1980.
Yrjö Kukkapuros är kanske främst berömd för sina stolar, där en av de mest kända är ”Karusell” från år 1964. Stolen utnämndes till ”Världens mest komfortabla stol” av The New York Times 1974, och är en del av de permanenta samlingarna på Museum of Modern Art i New York samt Victoria and Albert Museum i London.

Klubbat pris
1 171
13 197
1 235
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (19 bud)
9 nov 2016 20:19
1 171 EUR
9 nov 2016 20:19
1 121 EUR
9 nov 2016 20:19
983 EUR
9 nov 2016 20:19
963 EUR
9 nov 2016 20:18
920 EUR
9 nov 2016 20:18
900 EUR
9 nov 2016 20:18
862 EUR
9 nov 2016 20:18
842 EUR
9 nov 2016 20:18
800 EUR
9 nov 2016 20:18
780 EUR
9 nov 2016 20:18
761 EUR
9 nov 2016 20:18
741 EUR
9 nov 2016 20:17
620 EUR
9 nov 2016 15:47
600 EUR
6 nov 2016 15:12
240 EUR
6 nov 2016 14:04
220 EUR
1 nov 2016 18:28
200 EUR
31 okt 2016 16:49
110 EUR
28 okt 2016 20:57
100 EUR