Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
SAARA HOPEA, KRISTALLVAS. Notsjö, 1950-tal.
SAARA HOPEA, KRISTALLVAS. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PIRKKO NUKARI, "AVFART".
PIRKKO NUKARI, "AVFART".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GOLVLAMPA, ITSU. 1940-tal.
GOLVLAMPA, ITSU. 1940-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AINO AALTO, SERVERINGSFAT. "Maija". Formgivna 1936.
AINO AALTO, SERVERINGSFAT. "Maija". Formgivna 1936.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
HARRO KOSKINEN, "PUSS!".
HARRO KOSKINEN, "PUSS!".
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver och titan. Kultakeskus 1977.
NANNY STILL, HÄNGE, silver och titan. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HÄNGE och RING, eldbrons. Lapponia, 1970-tal.
BJÖRN WECKSTRÖM, HÄNGE och RING, eldbrons. Lapponia, 1970-tal.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMISK SPEGELLAMPETT. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMISK SPEGELLAMPETT. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KAJ FRANCK, POKAL. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
KAJ FRANCK, POKAL. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1940-tal.
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1940-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
Klubbat pris 
505 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ALVAR AALTO, BLOMBÄNK. Modell 107. 1940-tal.
ALVAR AALTO, BLOMBÄNK. Modell 107. 1940-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH, Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ELSA MONTELL-SAANIO, RANA / VÄGGBONAD. "Polarnatt". Ca 214x133 cm.
ELSA MONTELL-SAANIO, RANA / VÄGGBONAD. "Polarnatt". Ca 214x133 cm.
Klubbat pris 
310 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PROFILBILD AV KVINNA.
WÄINÖ AALTONEN, PROFILBILD AV KVINNA.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Klubbat pris 
261 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ESKO TIRRONEN, "VÅR ÖVER KULLEN".
ESKO TIRRONEN, "VÅR ÖVER KULLEN".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Taito Oy, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Taito Oy, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
RITVA PUOTILA, RYA. Pohjolan Poika.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, POMPOM LJUSSTAKE. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
808 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Modell A201, Valaistustyö. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi 4/50.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
Klubbat pris 
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, POKAL. Sign. Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR