Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL, ETT PAR. Modell X601. Formgiven år 1954.
ALVAR AALTO, X-FOTPALL, ETT PAR. Modell X601. Formgiven år 1954.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
GÖRAN AUGUSTSON, "CHANS".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA. Idman. Sent 1950-tal.
MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA. Idman. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, BYKARTA.
KRISTIAN KROKFORS, BYKARTA.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AIMO OKKOLIN, SKÅL. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
AIMO OKKOLIN, SKÅL. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
666 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
ITSU, TAKLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKKANNA. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKKANNA. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris 
780 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PROFILBILD AV KVINNA.
WÄINÖ AALTONEN, PROFILBILD AV KVINNA.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosenägg. Sign Bryk. Arabia. 1960.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosenägg. Sign Bryk. Arabia. 1960.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
800 - 900 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 171 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. "Remmi", Design Yrjö Kukkapuro.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. "Remmi", Design Yrjö Kukkapuro.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, hänge "Flugornas herre", 14K guld. Lapponia 1980.
BJÖRN WECKSTRÖM, hänge "Flugornas herre", 14K guld. Lapponia 1980.
Klubbat pris 
1 153 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Taito Oy, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Taito Oy, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RESTAURANGSTOLAR, ETT PAR, Otto Korhonen och Alvar Aalto. 1930-tal.
RESTAURANGSTOLAR, ETT PAR, Otto Korhonen och Alvar Aalto. 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BERNARD BUFFET, "L`OEUF SUR LE PLAT" (1955).
BERNARD BUFFET, "L`OEUF SUR LE PLAT" (1955).
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
GUNNEL NYMAN, vas, "Calla" signerad G. Nyman, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
2 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LASSE MARTTINEN, "STIGANDE KOMPOSITION I RÖTT".
LASSE MARTTINEN, "STIGANDE KOMPOSITION I RÖTT".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LASSE MARTTINEN, STILLEBEN.
LASSE MARTTINEN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALPO JAAKOLA, "DAM MED SVART HATT".
ALPO JAAKOLA, "DAM MED SVART HATT".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR & AINO AALTO, SKRIV-/SPEGELBORD,  Nr 190. Artek, 1940/50-tal.
ALVAR & AINO AALTO, SKRIV-/SPEGELBORD, Nr 190. Artek, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RAGNAR EKELUND, SKÄRGÅRDSMOTIV.
RAGNAR EKELUND, SKÄRGÅRDSMOTIV.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
TAPANI RAITTILA, STILLEBEN MED PÄRON.
TAPANI RAITTILA, STILLEBEN MED PÄRON.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ESKO TIRRONEN, "VÅR ÖVER KULLEN".
ESKO TIRRONEN, "VÅR ÖVER KULLEN".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
EVA CEDERSTRÖM, BERGVY.
EVA CEDERSTRÖM, BERGVY.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek, 2000-tal.
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek, 2000-tal.
Klubbat pris 
1 370 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKPLATTA. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKÅL. Sign. KS Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
KRISTIAN KROKFORS, "ABSTRAKT LANDSKAP".
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR