Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

AINO AALTO, glasservis, 20 st, "Böljeblick", Karhula Glasfabrik, 1930-1940-tal.

Pressglas i diverse färger.
Fat ø 22,5 cm.
Skål ø 16 cm.
2 tallrikar ø 19 cm.
16 tallrikar ø 14-15 cm.

Åldersrelaterade repor. Smärre nagg.

Formgivare

Klubbat pris
130
1 491
136
Utropspris
300 - 400 EUR
Budhistorik (5 bud)
9 nov 2016 21:21
130 EUR
9 nov 2016 21:21
120 EUR
9 nov 2016 9:35
100 EUR
8 nov 2016 1:32
50 EUR
28 okt 2016 20:08
30 EUR