Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

ARNE JACOBSEN, fåtöljer ett par, "Sjuan" Fritz Hansen, Danmark 1900-talets mitt.

Brun skinnklädsel med stoppande armlän och stålrörs underrede. Märkta FH DANMARK.

Åldersrelaterat slitage och skador.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Klubbat pris
720
8 258
754
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (14 bud)
10 nov 2016 19:53
720 EUR
10 nov 2016 19:52
700 EUR
10 nov 2016 19:52
680 EUR
10 nov 2016 19:52
660 EUR
10 nov 2016 19:51
640 EUR
9 nov 2016 14:13
620 EUR
31 okt 2016 11:03
600 EUR
31 okt 2016 11:03
600 EUR
31 okt 2016 11:03
580 EUR
31 okt 2016 11:03
560 EUR
29 okt 2016 17:58
540 EUR
29 okt 2016 17:58
520 EUR
27 okt 2016 18:04
500 EUR
27 okt 2016 16:21
200 EUR