Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPOR, 2 ST. Modell 9222.

Vitmålad metall och mässing. Tillverkad av Taito Oy. Höjd 43 cm.

Smärre slitage. Små skråmor på skärmarna. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 950
E
U
R
20 417
S
E
K
2 214
USD
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
10
9 nov 2016 17:27
1 950 EUR
12
A
9 nov 2016 17:27
1 900 EUR
12
9 nov 2016 17:11
1 850 EUR
10
A
9 nov 2016 17:10
1 800 EUR
12
9 nov 2016 17:10
1 800 EUR
10
A
9 nov 2016 17:10
1 650 EUR
12
9 nov 2016 17:10
1 600 EUR
10
9 nov 2016 15:18
1 450 EUR
11
A
9 nov 2016 15:18
1 400 EUR
11
9 nov 2016 14:34
1 250 EUR
10
A
9 nov 2016 14:34
1 200 EUR
10
A
8 nov 2016 16:29
1 150 EUR
9
8 nov 2016 16:29
1 100 EUR
10
8 nov 2016 16:03
1 050 EUR
9
4 nov 2016 16:03
1 000 EUR
1
31 okt 2016 12:58
950 EUR
7
30 okt 2016 7:34
910 EUR
3
29 okt 2016 19:43
850 EUR
8
29 okt 2016 19:34
770 EUR
1
29 okt 2016 19:08
750 EUR
7
28 okt 2016 15:43
600 EUR
6
28 okt 2016 9:23
300 EUR
5
27 okt 2016 22:26
222 EUR
4
27 okt 2016 21:15
100 EUR
3
27 okt 2016 17:15
50 EUR
2
27 okt 2016 16:14
35 EUR
1
27 okt 2016 16:12
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.