Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
Klubbat pris 
810 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
Återrop
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
Klubbat pris 
790 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
Klubbat pris 
505 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman 1900-taltes mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman 1900-taltes mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Orno, modell 3061. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Orno, modell 3061. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH, Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKSKÅL. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Zelda", silver. Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Zelda", silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
436 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Arabia, 1940-talet.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, bordslampa, K11-15, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SAM VANNI, "RÖD PRICK".
SAM VANNI, "RÖD PRICK".
Klubbat pris 
4 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
GÖRAN AUGUSTSON, "ILLUSION".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
KAJ FRANCK, TRE SYLTBURKAR. Notsjö, 1960.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek, 2000-tal.
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek, 2000-tal.
Klubbat pris 
1 370 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
AHTI LAVONEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ERKKI PIRTOLA, VY ÖVER TAKEN.
ERKKI PIRTOLA, VY ÖVER TAKEN.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA. Idman. Sent 1950-tal.
MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA. Idman. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, RÖD STUDIESKISS, JUNGFRUMOTIV.
GEORGES VON SWETLIK, RÖD STUDIESKISS, JUNGFRUMOTIV.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver och titan. Kultakeskus 1977.
NANNY STILL, HÄNGE, silver och titan. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RAFAEL WARDI, VÄNNERNA.
RAFAEL WARDI, VÄNNERNA.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
KAUKO MOISIO, KONSTSMIDE, FAT. Sign. Kauko Moisio. 1980-tal.
KAUKO MOISIO, KONSTSMIDE, FAT. Sign. Kauko Moisio. 1980-tal.
Klubbat pris 
465 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, BARNSTOL. Formgiven 1931-1932.
ALVAR AALTO, BARNSTOL. Formgiven 1931-1932.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPANI RAITTILA, STILLEBEN MED PÄRON.
TAPANI RAITTILA, STILLEBEN MED PÄRON.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KARI JUVA, "KÖRSBÄRSTRÄDGÅRD".
KARI JUVA, "KÖRSBÄRSTRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
AHTI SUSILUOTO, "SOLÖN".
Klubbat pris 
750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Kanna och sex glas i korg. Notsjö, 1950-tal.
Klubbat pris 
780 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, bord, Asko 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, bord, Asko 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. -55.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAKLAMPA. Modell K3-151 Idman.
TAKLAMPA. Modell K3-151 Idman.
Klubbat pris 
190 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris 
2 950 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
TAPIO WIRKKALA, SKÅL, 3362. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -54.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Formgiven 1955, Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
ANTONI TÀPIES, "UN VASE DE TERRE CRUE ET LE DU NOM DE TAPIES" (PL1) 1988.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Idman.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Idman.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SAARA HOPEA, DOSA. Sign. Saara Hopea, Nuutajärvi Notsjö -58.
SAARA HOPEA, DOSA. Sign. Saara Hopea, Nuutajärvi Notsjö -58.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
PIRKKO NUKARI, "AVFART".
PIRKKO NUKARI, "AVFART".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR