Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris 
3 505 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
RESTAURANGSTOLAR, ETT PAR, Otto Korhonen och Alvar Aalto. 1930-tal.
RESTAURANGSTOLAR, ETT PAR, Otto Korhonen och Alvar Aalto. 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Arabia, 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Arabia, 1950-tal.
Klubbat pris 
305 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. "Remmi", Design Yrjö Kukkapuro.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. "Remmi", Design Yrjö Kukkapuro.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JUHANI HARRI, "DEPRESSION".
JUHANI HARRI, "DEPRESSION".
Klubbat pris 
442 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
HÄNGE, 14K guld, odlad pärla. Björn Weckström, Lapponia 1968,
HÄNGE, 14K guld, odlad pärla. Björn Weckström, Lapponia 1968,
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KAJ FRANCK, VAS. KF 239. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -59.
KAJ FRANCK, VAS. KF 239. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -59.
Klubbat pris 
1 051 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, "THE KING'S DOOR".
Återrop
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL, ETT PAR. Modell X601. Formgiven år 1954.
ALVAR AALTO, X-FOTPALL, ETT PAR. Modell X601. Formgiven år 1954.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
4 955 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, BLOMBÄNK. Modell 107. 1940-tal.
ALVAR AALTO, BLOMBÄNK. Modell 107. 1940-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TAPIO JUNNO, "SOMMARDAG".
TAPIO JUNNO, "SOMMARDAG".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
ENDEL KÖKS, HAVSMOTIV.
ENDEL KÖKS, HAVSMOTIV.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LAILA LEPPÄNEN, RYA. Loimu. Sign. Laila Leppänen 1967.
LAILA LEPPÄNEN, RYA. Loimu. Sign. Laila Leppänen 1967.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 500 - 4 700 EUR
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
Klubbat pris 
3 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPOR, ETT PAR. Modell 61-368, Stockmann, Orno.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman.
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
OLLI LYYTIKÄINEN, "SJÄLVPORTRÄTT MED GLAS I HAND", 1973.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
KAJ FRANCK, POKAL. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
KAJ FRANCK, POKAL. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HANS J. WEGNER, SOFFBORD. Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.
HANS J. WEGNER, SOFFBORD. Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1940-tal.
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1940-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR