CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffa, "Pedro", Puunveisto Oy- Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel, djuphäftad rygg. Lackade ben. Bär tillverkarstämpel. Längd 147 cm, sitthöjd 42 cm, total höjd 75 cm.
Smärre slitage. Senare klädsel.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.