Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.

Klädd, gjuten plast, träben med mässingsbeslag nertill. Höjd 67 cm, bredd 76 cm.

Obetydligt ytslitage. Senare klädsel.

Proveniens

Hotell Marski, Mannerheimvägen 10 Helsingfors, Finland.

Tapiovaara, Pekka Korvenmaa, Santa&Cole. Sida 156-157.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
8 700
98 049
9 079
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Budhistorik (23 bud)
9 nov 2016 15:34
8 700 EUR
9 nov 2016 15:34
8 500 EUR
9 nov 2016 15:34
8 200 EUR
9 nov 2016 15:34
8 000 EUR
9 nov 2016 15:33
7 700 EUR
9 nov 2016 15:33
7 500 EUR
9 nov 2016 15:33
6 700 EUR
9 nov 2016 15:33
6 500 EUR
7 nov 2016 17:41
4 800 EUR
7 nov 2016 17:41
4 600 EUR
7 nov 2016 17:39
4 400 EUR
7 nov 2016 17:39
4 200 EUR
7 nov 2016 17:34
4 000 EUR
7 nov 2016 17:34
3 900 EUR
7 nov 2016 17:33
3 800 EUR
7 nov 2016 17:33
3 700 EUR
7 nov 2016 13:59
3 600 EUR
7 nov 2016 13:59
3 500 EUR
7 nov 2016 13:26
3 400 EUR
7 nov 2016 13:26
3 300 EUR
6 nov 2016 17:20
3 200 EUR
5 nov 2016 23:19
3 100 EUR
27 okt 2016 14:46
3 000 EUR