Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1940-tal.

Beställningsarbete. Polerad mässingsskärm med genombruten dekor. Kupans höjd 23 cm, diameter 23,5 cm. Total höjd 59 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Omgjord. Ej funktionstestad.

Proveniens

Finlands Bank.

Bild från förvaltningsrådets möte ca 1943.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
2 400
25 296
2 747
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Budhistorik (16 bud)
8
10 nov 2016 20:40
2 400 EUR
10 nov 2016 20:40
2 300 EUR
8
10 nov 2016 13:16
2 100 EUR
10 nov 2016 13:16
2 000 EUR
8
10 nov 2016 13:16
1 850 EUR
10 nov 2016 13:16
1 800 EUR
8
9 nov 2016 22:55
1 750 EUR
9 nov 2016 22:55
1 700 EUR
8
9 nov 2016 13:43
1 600 EUR
7 nov 2016 15:56
1 400 EUR
30 okt 2016 19:27
1 300 EUR
28 okt 2016 0:41
1 200 EUR
27 okt 2016 22:37
1 111 EUR
27 okt 2016 16:41
1 000 EUR
27 okt 2016 16:37
300 EUR
27 okt 2016 15:52
111 EUR