Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkta Idman.

Svart perforerad skärm. Mässing. Matterat glas. Mått 40x40 cm, höjd 14,5 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 100
E
U
R
21 987
S
E
K
2 385
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (32 bud)
9
A
10 nov 2016 20:52
2 100 EUR
7
10 nov 2016 20:52
2 000 EUR
9
A
10 nov 2016 20:52
1 950 EUR
7
10 nov 2016 20:52
1 900 EUR
9
10 nov 2016 20:52
1 850 EUR
8
10 nov 2016 20:51
1 800 EUR
9
10 nov 2016 20:51
1 750 EUR
7
10 nov 2016 20:51
1 700 EUR
9
A
10 nov 2016 20:51
1 680 EUR
9
A
10 nov 2016 20:50
1 650 EUR
7
10 nov 2016 20:50
1 600 EUR
9
10 nov 2016 20:50
1 550 EUR
7
10 nov 2016 20:49
1 500 EUR
8
A
10 nov 2016 20:49
1 450 EUR
7
10 nov 2016 20:49
1 400 EUR
8
10 nov 2016 20:49
1 350 EUR
7
A
10 nov 2016 20:49
1 300 EUR
7
10 nov 2016 18:13
1 200 EUR
5
10 nov 2016 18:09
1 150 EUR
7
A
10 nov 2016 18:09
1 100 EUR
7
10 nov 2016 18:03
1 050 EUR
5
A
10 nov 2016 18:03
1 000 EUR
7
10 nov 2016 18:03
1 000 EUR
5
A
10 nov 2016 4:19
820 EUR
6
10 nov 2016 4:19
800 EUR
5
A
29 okt 2016 23:38
720 EUR
6
29 okt 2016 23:38
700 EUR
5
28 okt 2016 11:33
600 EUR
4
28 okt 2016 0:25
353 EUR
3
27 okt 2016 22:43
333 EUR
2
27 okt 2016 21:01
275 EUR
1
27 okt 2016 15:55
255 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.