Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPOR, ETT PAR. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Tillverkade av Idman.

Mässing och vitmålad, perforerad metall. Mått 24x24 cm.

Sedvanligt slitage.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 903
E
U
R
30 307
S
E
K
3 284
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (46 bud)
11
9 nov 2016 19:36
2 903 EUR
18
A
9 nov 2016 19:36
2 803 EUR
11
9 nov 2016 19:36
2 801 EUR
18
9 nov 2016 19:33
2 701 EUR
17
9 nov 2016 19:33
2 601 EUR
11
9 nov 2016 19:33
2 501 EUR
17
9 nov 2016 19:32
2 401 EUR
16
A
9 nov 2016 19:32
2 350 EUR
16
9 nov 2016 19:32
2 301 EUR
17
9 nov 2016 19:31
2 201 EUR
16
A
9 nov 2016 19:31
2 150 EUR
16
9 nov 2016 19:26
2 101 EUR
15
A
9 nov 2016 19:26
2 001 EUR
15
A
9 nov 2016 19:26
2 000 EUR
16
9 nov 2016 19:26
1 950 EUR
15
9 nov 2016 19:17
1 750 EUR
7
A
9 nov 2016 18:52
1 700 EUR
12
9 nov 2016 18:52
1 700 EUR
7
9 nov 2016 18:41
1 600 EUR
12
9 nov 2016 18:40
1 550 EUR
14
A
9 nov 2016 18:40
1 500 EUR
7
9 nov 2016 18:40
1 450 EUR
14
9 nov 2016 15:26
1 350 EUR
13
A
9 nov 2016 15:26
1 300 EUR
13
9 nov 2016 14:34
1 250 EUR
12
7 nov 2016 11:26
1 200 EUR
11
3 nov 2016 15:45
1 150 EUR
9
A
3 nov 2016 15:45
1 100 EUR
11
3 nov 2016 15:45
1 065 EUR
9
A
3 nov 2016 15:45
1 015 EUR
11
3 nov 2016 15:45
995 EUR
9
A
3 nov 2016 15:44
975 EUR
11
3 nov 2016 15:44
955 EUR
9
A
3 nov 2016 7:22
935 EUR
10
3 nov 2016 7:22
915 EUR
9
1 nov 2016 21:20
820 EUR
8
1 nov 2016 17:04
800 EUR
6
29 okt 2016 16:03
700 EUR
7
28 okt 2016 0:46
500 EUR
6
27 okt 2016 22:26
300 EUR
5
27 okt 2016 21:14
100 EUR
1
27 okt 2016 19:36
59 EUR
4
27 okt 2016 18:46
54 EUR
3
27 okt 2016 17:43
43 EUR
2
27 okt 2016 16:33
38 EUR
1
27 okt 2016 16:14
33 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.