Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio Wirkkala
(Finland, 1915-1985)

TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.

Laminerad björk. Längd 58 cm.

Ändan skadad. Slitage. Smärre fläckar.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konstnär

Det internationella genombrottet för finsk design på 1950-talet är till stor del Tapio Wirkkalas (1915–1985) förtjänst, en exceptionellt produktiv konstnär som behärskade nästan vilket material som helst och formgav både bruks- och unika föremål.

Tapio Wirkkalas mångsidighet baserades sig på stor skicklighet inom hantverk, vilket gjorde att han hade kunskapen att använda sig av många olika material. Wirkkala tog examen som finsnickare från Centralskolan för konstflit år 1936, och efter kriget började han få anseende som en pionjär inom glas- och silverkonst tack vare framgångar i olika designtävlingar. En av Wirkkalas viktigaste samarbetspartner inom tillverkningen av silverföremål var Kultakeskus, vars produktion han förnyade på 1950-talet. Under det tre decennier långa samarbetet med Kultakeskus formgav Wirkkala ett stort antal föremål, av vilka många var smidda för hand.

Tapio Wirkkala arbetade för flera företag med både serietillverkning och unika verk. Trots en mångfald av designuppdrag var vissa teman återkommande i hans produktion. En stor inspirationskälla för Wirkkalas verk var naturen i Lappland, där han bodde en stor del av året med sin familj. Den upptagna konstnären valde under inga omständigheter bort sina vistelser i Lappland, dit han regelbundet drog sig tillbaka för att undersöka och låta sig inspireras av naturen. Is- och snöformationer blev utgångspunkterna för många glasföremål medan båtar och blad inspirerade flera silverföremål, så som silverskålen TW9 som tillverkades av Kultakeskus som beställningsarbete.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
15 000
E
U
R
158 100
S
E
K
17 166
USD
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (18 bud)
6
A
9 nov 2016 15:25
15 000 EUR
8
9 nov 2016 15:25
14 800 EUR
6
8 nov 2016 13:56
12 500 EUR
7
A
8 nov 2016 13:56
12 300 EUR
7
8 nov 2016 13:37
12 200 EUR
6
A
8 nov 2016 13:37
12 000 EUR
6
A
8 nov 2016 13:37
11 700 EUR
7
8 nov 2016 13:37
11 500 EUR
6
A
8 nov 2016 13:35
9 000 EUR
7
8 nov 2016 13:35
8 800 EUR
6
7 nov 2016 16:07
6 000 EUR
4
7 nov 2016 3:11
3 500 EUR
5
6 nov 2016 14:37
3 333 EUR
4
30 okt 2016 18:10
3 000 EUR
3
27 okt 2016 23:49
2 222 EUR
1
27 okt 2016 19:30
1 852 EUR
2
27 okt 2016 14:51
1 800 EUR
1
27 okt 2016 13:48
1 555 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.