Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.

Mässing. Längd ca 60 cm, bredd ca 25 cm, höjd ca 90 cm.

Sedvanligt slitage. Nya delar.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
7 000
E
U
R
73 290
S
E
K
7 949
USD
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (28 bud)
13
10 nov 2016 18:01
7 000 EUR
13
9 nov 2016 16:29
6 900 EUR
1
9 nov 2016 14:41
6 700 EUR
10
9 nov 2016 13:02
6 500 EUR
1
9 nov 2016 9:50
6 300 EUR
12
9 nov 2016 9:14
6 100 EUR
11
8 nov 2016 22:24
5 400 EUR
1
8 nov 2016 16:09
4 800 EUR
10
8 nov 2016 16:07
4 600 EUR
9
8 nov 2016 15:46
4 100 EUR
1
7 nov 2016 19:52
3 700 EUR
2
7 nov 2016 12:17
3 600 EUR
1
7 nov 2016 9:57
3 500 EUR
3
5 nov 2016 12:13
3 300 EUR
2
2 nov 2016 16:33
3 200 EUR
1
1 nov 2016 15:59
2 800 EUR
7
1 nov 2016 6:13
2 700 EUR
8
31 okt 2016 9:54
2 600 EUR
3
29 okt 2016 19:43
2 500 EUR
7
29 okt 2016 19:33
2 000 EUR
2
29 okt 2016 8:39
1 800 EUR
6
29 okt 2016 8:13
1 700 EUR
5
28 okt 2016 0:06
1 600 EUR
2
27 okt 2016 21:09
1 500 EUR
4
27 okt 2016 19:18
444 EUR
3
27 okt 2016 17:16
180 EUR
2
27 okt 2016 16:32
160 EUR
1
27 okt 2016 15:07
150 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.