Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.

Mässing och vitmålad metall. Justerbar. Skärmens höjd 30 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
1 850
19 314
2 093
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
Budhistorik (17 bud)
8
10 nov 2016 20:15
1 850 EUR
9
10 nov 2016 20:15
1 800 EUR
8
10 nov 2016 20:15
1 750 EUR
9
10 nov 2016 20:15
1 700 EUR
8
10 nov 2016 20:14
1 650 EUR
9
10 nov 2016 20:14
1 600 EUR
8
10 nov 2016 20:12
1 500 EUR
9
10 nov 2016 20:12
1 450 EUR
8
10 nov 2016 17:23
1 200 EUR
10 nov 2016 12:55
1 150 EUR
10 nov 2016 4:19
900 EUR
8 nov 2016 20:20
870 EUR
30 okt 2016 19:17
850 EUR
30 okt 2016 6:45
800 EUR
28 okt 2016 0:22
370 EUR
27 okt 2016 22:46
350 EUR
27 okt 2016 21:47
300 EUR