Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Taito. 1940-1950-tal.

Lampskärmar av säv. Rottingbeklädda armar. Skärmens höjd 21 cm, diam. 16 cm.

Slitage på lampskärmarna.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 901
E
U
R
61 606
S
E
K
6 675
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (40 bud)
6
10 nov 2016 18:33
5 901 EUR
7
A
10 nov 2016 18:33
5 701 EUR
7
10 nov 2016 18:31
5 501 EUR
6
10 nov 2016 18:29
5 301 EUR
7
A
10 nov 2016 18:29
5 202 EUR
7
10 nov 2016 18:29
5 001 EUR
6
10 nov 2016 18:29
5 001 EUR
7
A
10 nov 2016 18:29
4 601 EUR
6
10 nov 2016 18:29
4 401 EUR
7
A
10 nov 2016 18:28
4 200 EUR
6
10 nov 2016 18:28
4 000 EUR
7
10 nov 2016 18:28
3 400 EUR
6
A
10 nov 2016 18:28
3 300 EUR
6
10 nov 2016 18:22
3 290 EUR
2
10 nov 2016 18:01
3 190 EUR
3
A
10 nov 2016 18:01
3 100 EUR
3
10 nov 2016 17:50
3 090 EUR
2
A
10 nov 2016 13:21
2 990 EUR
3
10 nov 2016 13:21
2 900 EUR
2
10 nov 2016 13:20
2 600 EUR
3
A
10 nov 2016 13:20
2 500 EUR
3
10 nov 2016 13:19
2 450 EUR
2
A
10 nov 2016 13:19
2 350 EUR
2
A
10 nov 2016 13:19
2 100 EUR
3
10 nov 2016 13:19
2 000 EUR
2
10 nov 2016 13:11
1 850 EUR
3
A
10 nov 2016 13:11
1 800 EUR
3
A
9 nov 2016 16:42
1 670 EUR
6
9 nov 2016 16:42
1 620 EUR
3
A
9 nov 2016 10:32
1 570 EUR
5
9 nov 2016 10:32
1 520 EUR
3
A
8 nov 2016 12:03
1 470 EUR
4
8 nov 2016 12:03
1 420 EUR
3
6 nov 2016 18:03
1 280 EUR
2
6 nov 2016 17:42
1 230 EUR
3
A
6 nov 2016 17:42
1 200 EUR
3
28 okt 2016 11:21
970 EUR
2
A
28 okt 2016 11:21
950 EUR
2
27 okt 2016 21:29
500 EUR
1
27 okt 2016 14:34
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.