Madeleine Pyk – en samling F769

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, BYKARTA.

Sign. 2004. Olja på duk 76x76 cm.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
920
9 697
1 053
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (21 bud)
9 nov 2016 18:15
920 EUR
9 nov 2016 18:14
900 EUR
9 nov 2016 18:14
900 EUR
9 nov 2016 18:14
880 EUR
9 nov 2016 18:14
860 EUR
9 nov 2016 18:14
840 EUR
9 nov 2016 18:14
820 EUR
9 nov 2016 18:14
800 EUR
9 nov 2016 18:14
780 EUR
9 nov 2016 18:13
760 EUR
9 nov 2016 18:13
740 EUR
9 nov 2016 18:12
720 EUR
9 nov 2016 18:12
700 EUR
9 nov 2016 18:12
680 EUR
9 nov 2016 18:12
660 EUR
9 nov 2016 18:11
640 EUR
9 nov 2016 18:11
620 EUR
8 nov 2016 16:49
600 EUR
31 okt 2016 20:48
300 EUR
27 okt 2016 22:23
250 EUR
27 okt 2016 14:20
50 EUR