Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.

Mässing. Justerbar taklampa med perforerad skärm samt med hissmekanism. Tillverkarstämpel i takkupans järn. Diameter 44,5 cm.

Ställvis slitage och skador. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 701
E
U
R
28 279
S
E
K
3 067
USD
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
11
9 nov 2016 17:54
2 701 EUR
10
A
9 nov 2016 17:54
2 650 EUR
10
9 nov 2016 17:52
2 601 EUR
6
9 nov 2016 17:30
2 501 EUR
9
9 nov 2016 17:28
2 401 EUR
6
A
9 nov 2016 17:28
2 400 EUR
6
9 nov 2016 17:15
2 200 EUR
8
9 nov 2016 17:09
2 100 EUR
7
A
9 nov 2016 17:09
2 000 EUR
8
9 nov 2016 17:09
1 950 EUR
7
8 nov 2016 19:28
1 900 EUR
8
8 nov 2016 18:15
1 850 EUR
7
A
8 nov 2016 18:15
1 800 EUR
8
8 nov 2016 18:15
1 750 EUR
7
A
8 nov 2016 18:15
1 700 EUR
8
8 nov 2016 18:15
1 650 EUR
7
8 nov 2016 1:16
1 600 EUR
5
A
8 nov 2016 1:16
1 550 EUR
7
8 nov 2016 1:16
1 500 EUR
5
A
7 nov 2016 15:55
1 250 EUR
6
7 nov 2016 15:55
1 200 EUR
5
7 nov 2016 12:49
1 100 EUR
4
A
7 nov 2016 12:49
1 050 EUR
4
4 nov 2016 17:38
1 000 EUR
3
30 okt 2016 18:48
950 EUR
2
27 okt 2016 22:21
777 EUR
1
27 okt 2016 15:58
555 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.