Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Idman.

Svartmålad metall och mässing. Höjd 43 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
920
E
U
R
9 632
S
E
K
1 045
USD
Utropspris
400 - 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (22 bud)
8
10 nov 2016 12:10
920 EUR
7
A
10 nov 2016 12:10
900 EUR
7
A
8 nov 2016 16:19
860 EUR
8
8 nov 2016 16:19
840 EUR
7
5 nov 2016 10:31
820 EUR
5
A
5 nov 2016 10:31
800 EUR
7
5 nov 2016 10:31
800 EUR
5
A
5 nov 2016 10:30
720 EUR
7
5 nov 2016 10:30
700 EUR
5
A
5 nov 2016 10:30
620 EUR
7
5 nov 2016 10:30
600 EUR
5
A
5 nov 2016 10:30
520 EUR
7
5 nov 2016 10:30
500 EUR
5
A
5 nov 2016 10:30
420 EUR
7
5 nov 2016 10:30
400 EUR
5
A
1 nov 2016 10:23
360 EUR
6
1 nov 2016 10:23
340 EUR
5
28 okt 2016 11:17
300 EUR
4
28 okt 2016 0:25
280 EUR
3
27 okt 2016 22:43
260 EUR
2
27 okt 2016 21:01
220 EUR
1
27 okt 2016 14:42
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.