Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.

Mässing, metallrör, opalglas. Höjd 100 cm, kupornas höjd ca 55 cm.

Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Likadan lampa illustrerad i boken ”Paavo Tynell ja Taito Oy” förlag Designmuseet, Helsingfors 2005. Sid 67.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
2 000
20 940
2 271
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Budhistorik (16 bud)
10
10 nov 2016 17:46
2 000 EUR
9
3 nov 2016 19:55
1 880 EUR
3 nov 2016 19:10
1 830 EUR
2 nov 2016 8:53
1 780 EUR
8
31 okt 2016 19:00
1 650 EUR
31 okt 2016 8:32
1 500 EUR
29 okt 2016 16:12
1 400 EUR
8
29 okt 2016 16:05
1 200 EUR
29 okt 2016 13:03
1 000 EUR
29 okt 2016 8:12
750 EUR
28 okt 2016 18:07
700 EUR
27 okt 2016 22:54
550 EUR
27 okt 2016 20:38
500 EUR
27 okt 2016 16:30
350 EUR
27 okt 2016 16:02
250 EUR
27 okt 2016 15:31
30 EUR