Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.

Mässing, rottingbeklätt skaft. Höjd ca 140 cm.

Ställvis slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 900
E
U
R
51 646
S
E
K
5 608
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
9
9 nov 2016 17:14
4 900 EUR
10
9 nov 2016 17:14
4 700 EUR
7
9 nov 2016 17:13
4 500 EUR
9
9 nov 2016 17:08
4 300 EUR
7
9 nov 2016 17:06
4 100 EUR
6
A
9 nov 2016 17:06
4 000 EUR
6
9 nov 2016 17:00
3 900 EUR
9
A
9 nov 2016 17:00
3 800 EUR
9
9 nov 2016 16:55
3 700 EUR
1
9 nov 2016 13:00
3 600 EUR
6
A
9 nov 2016 10:57
3 500 EUR
1
9 nov 2016 10:57
3 500 EUR
6
A
8 nov 2016 16:33
3 200 EUR
8
8 nov 2016 16:33
3 100 EUR
6
A
7 nov 2016 11:19
2 900 EUR
7
7 nov 2016 11:19
2 800 EUR
6
5 nov 2016 18:03
2 700 EUR
1
A
5 nov 2016 18:03
2 600 EUR
1
5 nov 2016 8:26
2 400 EUR
2
5 nov 2016 7:32
2 300 EUR
1
A
30 okt 2016 18:47
2 200 EUR
5
30 okt 2016 18:47
2 200 EUR
1
29 okt 2016 19:32
2 100 EUR
4
A
29 okt 2016 19:32
2 000 EUR
4
29 okt 2016 10:58
1 827 EUR
2
A
29 okt 2016 10:58
1 777 EUR
2
A
28 okt 2016 9:19
1 750 EUR
3
28 okt 2016 9:19
1 700 EUR
2
27 okt 2016 22:19
1 650 EUR
1
A
27 okt 2016 22:19
1 600 EUR
1
27 okt 2016 13:11
1 500 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.