Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.

Polerad mässing. Foten beklädd med läder. Höjd 52 cm.

Små bucklor, smärre slitage. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
6 000
62 820
6 813
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Budhistorik (25 bud)
10 nov 2016 21:17
6 000 EUR
8
10 nov 2016 21:17
5 800 EUR
10 nov 2016 20:47
5 600 EUR
8
10 nov 2016 20:47
5 400 EUR
10 nov 2016 20:35
5 200 EUR
8
10 nov 2016 20:35
5 000 EUR
8
10 nov 2016 20:33
4 700 EUR
10 nov 2016 20:33
4 500 EUR
10 nov 2016 13:02
4 300 EUR
10 nov 2016 13:02
4 100 EUR
10 nov 2016 13:01
3 600 EUR
10 nov 2016 13:01
3 500 EUR
10 nov 2016 9:55
3 200 EUR
10 nov 2016 7:53
3 100 EUR
10 nov 2016 7:53
3 000 EUR
10 nov 2016 7:53
3 000 EUR
9 nov 2016 22:57
2 900 EUR
9 nov 2016 21:28
2 800 EUR
7 nov 2016 16:00
2 600 EUR
5 nov 2016 10:29
2 500 EUR
30 okt 2016 19:23
2 400 EUR
29 okt 2016 16:23
2 300 EUR
28 okt 2016 9:29
2 200 EUR
27 okt 2016 22:34
2 000 EUR
27 okt 2016 13:47
1 800 EUR