Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9222. Tillverkad av Taito Oy.

Vitmålad metall och mässing. Höjd 43 cm.

Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 250
E
U
R
13 175
S
E
K
1 431
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (23 bud)
8
A
9 nov 2016 20:41
1 250 EUR
6
9 nov 2016 20:41
1 200 EUR
8
A
9 nov 2016 20:41
1 150 EUR
6
9 nov 2016 20:41
1 100 EUR
8
A
9 nov 2016 20:40
1 050 EUR
6
9 nov 2016 20:40
1 000 EUR
8
A
9 nov 2016 20:40
970 EUR
6
9 nov 2016 20:40
950 EUR
8
A
9 nov 2016 20:40
920 EUR
6
9 nov 2016 20:40
900 EUR
8
9 nov 2016 20:39
820 EUR
6
A
9 nov 2016 20:39
800 EUR
6
A
9 nov 2016 19:51
780 EUR
7
9 nov 2016 19:51
760 EUR
6
A
9 nov 2016 19:51
740 EUR
7
9 nov 2016 19:51
720 EUR
6
8 nov 2016 16:07
700 EUR
4
3 nov 2016 20:07
660 EUR
5
30 okt 2016 19:02
500 EUR
4
28 okt 2016 9:23
400 EUR
3
28 okt 2016 9:12
300 EUR
2
28 okt 2016 0:41
200 EUR
1
27 okt 2016 21:14
50 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.