Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.

Opalglas, vitmålad metall, stjärnmönster. Höjd 40 cm.

Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 750
E
U
R
28 985
S
E
K
3 147
USD
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
8
9 nov 2016 18:42
2 750 EUR
7
9 nov 2016 18:40
2 650 EUR
6
A
9 nov 2016 18:40
2 550 EUR
7
9 nov 2016 18:40
2 501 EUR
6
A
9 nov 2016 18:40
2 301 EUR
7
9 nov 2016 18:40
2 201 EUR
6
A
9 nov 2016 18:40
2 101 EUR
7
9 nov 2016 18:40
2 001 EUR
6
A
9 nov 2016 18:39
1 901 EUR
7
9 nov 2016 18:39
1 851 EUR
6
A
9 nov 2016 18:39
1 751 EUR
7
9 nov 2016 18:39
1 701 EUR
6
9 nov 2016 18:01
1 600 EUR
5
4 nov 2016 22:19
1 550 EUR
6
A
4 nov 2016 22:19
1 500 EUR
5
4 nov 2016 22:19
1 450 EUR
6
A
4 nov 2016 22:18
1 400 EUR
5
4 nov 2016 22:18
1 350 EUR
6
4 nov 2016 14:54
1 250 EUR
5
28 okt 2016 14:30
1 200 EUR
4
28 okt 2016 9:22
600 EUR
3
28 okt 2016 0:18
500 EUR
2
27 okt 2016 21:15
50 EUR
1
27 okt 2016 19:34
32 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.