Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt A 1965. Tillverkad av Taito.

Mässing och glas. Perforerad skärm. Diameter 45 cm.

Sedvanligt slitage. Småskaligt slitage på skärmen. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 000
E
U
R
20 940
S
E
K
2 271
USD
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
7
10 nov 2016 21:31
2 000 EUR
6
10 nov 2016 21:31
1 950 EUR
7
10 nov 2016 21:31
1 900 EUR
6
A
10 nov 2016 21:31
1 850 EUR
7
10 nov 2016 21:31
1 800 EUR
6
10 nov 2016 21:30
1 750 EUR
7
10 nov 2016 21:30
1 700 EUR
6
A
10 nov 2016 21:30
1 650 EUR
7
10 nov 2016 21:30
1 600 EUR
6
10 nov 2016 21:29
1 550 EUR
7
10 nov 2016 21:29
1 500 EUR
6
A
10 nov 2016 21:29
1 450 EUR
7
10 nov 2016 21:29
1 450 EUR
6
A
10 nov 2016 21:29
1 400 EUR
7
10 nov 2016 21:29
1 350 EUR
6
10 nov 2016 21:27
1 300 EUR
4
A
10 nov 2016 20:09
1 250 EUR
5
10 nov 2016 20:09
1 200 EUR
4
10 nov 2016 12:55
1 000 EUR
2
31 okt 2016 15:59
800 EUR
1
31 okt 2016 7:52
686 EUR
3
27 okt 2016 22:40
666 EUR
2
27 okt 2016 19:18
555 EUR
1
27 okt 2016 15:56
444 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.