JOHAN SEDERHOLMS VASAORDEN 1778, 18 K, vikt ca 27 g, Diameter 31,5 mm.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Johan Sederholm
Maria Sederholm
Johanna Pippingskiöld
Josefin Fredrika von Kothen
Josefin Maria Laurell
Selma Maria Tavaststjerna
Margaret Alfthan
Siipi Kilpinen
i arv till nuvarande ägare

Given av Gustaf III till Johan Sederholm i samband med att han blev fadder till Kronprinsen Gustaf Adolf 1778. Johan Sederholm var en betydande handelsman i Helsingfors under slutet av 1700-talet. Han lät bygga ett stenhus i Helsingfors 1756–1757 som är det äldsta bevarade stenhuset idag. Johan Sederholm utnämdes till kommerseråd 1802 efter Gustaf IV Adolfs besök i Helsingfors.

Klubbat pris
13 600
153 272
14 192
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Budhistorik (29 bud)
8
14 dec 2016 18:09
13 600 EUR
14 dec 2016 18:09
13 400 EUR
8
14 dec 2016 18:08
12 200 EUR
14 dec 2016 18:08
12 000 EUR
8
14 dec 2016 18:06
10 200 EUR
14 dec 2016 18:06
10 000 EUR
8
14 dec 2016 18:06
9 200 EUR
14 dec 2016 18:06
9 000 EUR
8
14 dec 2016 18:05
8 500 EUR
14 dec 2016 18:05
8 300 EUR
8
14 dec 2016 18:03
7 700 EUR
14 dec 2016 18:03
7 500 EUR
8
14 dec 2016 18:03
6 200 EUR
14 dec 2016 18:03
6 000 EUR
8
14 dec 2016 18:03
5 200 EUR
14 dec 2016 18:03
5 000 EUR
8
14 dec 2016 18:02
4 350 EUR
9
14 dec 2016 18:02
4 150 EUR
8
14 dec 2016 18:02
3 100 EUR
14 dec 2016 18:02
3 000 EUR
8
14 dec 2016 16:43
2 700 EUR
14 dec 2016 15:00
2 200 EUR
13 dec 2016 17:31
2 000 EUR
12 dec 2016 21:10
1 950 EUR
3 dec 2016 10:32
1 050 EUR
2 dec 2016 17:40
1 000 EUR
2 dec 2016 9:24
240 EUR
2 dec 2016 6:41
220 EUR
1 dec 2016 16:50
200 EUR