823212

JOHAN SEDERHOLMS VASAORDEN 1778, 18 K, vikt ca 27 g, Diameter 31,5 mm.

Given av Gustaf III till Johan Sederholm i samband med att han blev fadder till Kronprinsen Gustaf Adolf 1778. Johan Sederholm var en betydande handelsman i Helsingfors under slutet av 1700-talet. Han lät bygga ett stenhus i Helsingfors 1756–1757 som är det äldsta bevarade stenhuset idag. Johan Sederholm utnämdes till kommerseråd 1802 efter Gustaf IV Adolfs besök i Helsingfors.

Konditionsrapport

Obetydligt ytslitage.

Proveniens
Johan Sederholm Maria Sederholm Johanna Pippingskiöld Josefin Fredrika von Kothen Josefin Maria Laurell Selma Maria Tavaststjerna Margaret Alfthan Siipi Kilpinen i arv till nuvarande ägare
Föremålet omfattas av preliminärt utförselförbud.
Kontakta ansvarig katalogiserare för rådgivning eller läs mer här

Fraktas ej

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 - 4 000 EUR

    Slutpris

    13 600
    EUR
    142 975 SEK
    15 331 USD

    Budhistorik (29 bud)
    8A14 dec 2016 18:0913600EUR
    614 dec 2016 18:0913400EUR
    8A14 dec 2016 18:0812200EUR
    Acceptpris på 2 700 EUR uppnåddes