823212

JOHAN SEDERHOLMS VASAORDEN 1778

18 K, vikt ca 27 g, Diameter 31,5 mm.

Given av Gustaf III till Johan Sederholm i samband med att han blev fadder till Kronprinsen Gustaf Adolf 1778. Johan Sederholm var en betydande handelsman i Helsingfors under slutet av 1700-talet. Han lät bygga ett stenhus i Helsingfors 1756–1757 som är det äldsta bevarade stenhuset idag. Johan Sederholm utnämdes till kommerseråd 1802 efter Gustaf IV Adolfs besök i Helsingfors.

Konditionsrapport

Obetydligt ytslitage.

Proveniens
Johan Sederholm Maria Sederholm Johanna Pippingskiöld Josefin Fredrika von Kothen Josefin Maria Laurell Selma Maria Tavaststjerna Margaret Alfthan Siipi Kilpinen i arv till nuvarande ägare
Föremålet omfattas av preliminärt utförselförbud.
Kontakta ansvarig katalogiserare för rådgivning eller läs mer här

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.
Fraktas ej

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 - 4 000 EUR

    Slutpris

    13 600
    EUR
    142 958 SEK
    15 925 USD

    Budhistorik (29 bud)
    Acceptpris på 2 700 EUR uppnåddes