Kan inte nå servern

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, "BLOMMANDE TRÄD PÅ HAIKO".

Sign. 1901. Olja på duk 70x64 cm.

Proveniens

J. Häkli vann verket i Finska Konstföreningens lotteri i december 1901; Axel Wallenskiöld; Rolf Öhman; A. Wuokko (Hintze, 1953).

Utställningar

Retretti 1983 nr 168; Pyrri 1988.

Litteratur

Hintze nr 923.

Övrig information

Sommaren 1901 var Albert Edelfelts älskade mamma Alexandra Edelfelt allvarligt sjuk och satt i rullstol på Haiko och njöt av familjens prunkande trädgård. Hennes oroliga son målade skisser och studier i sin ateljé för det vi idag kallar Helsingfors Universitets solennitetssal. Men däremellan satt han vid sin mammas sida och njöt av deras prunkande trädgård som familjen vårdat med kärlek i över 30 år.

Konstnärens syster Berta Edelfelt skriver i boken om deras mamma (Alexandra Edelfelt, Helsingfors 1921) att sommaren var varm och mamman lycklig, trots sin sjukdom, av att få vistas på Haiko, familjens sommarparadis. I Blommande träd på Haiko har Edelfelt målat av olika vita blommor likt en vinjett omgivande Haikofjärden med ett vitt segelskepp med sänkta segel. Aftonsolen målar alla vita ytor i olika nyanser. Här blommar jasminen och pionerna. Maskrosorna har torkat och fröna kommer snart att blåsas iväg av vinden.

Målningen är laddad med symboler om livets gänglighet. De skira maskrosorna kommer strax att blåsa iväg och fartyget att segla till nya hamnar. I slutet av augusti avled Alexandra till följd av basedowska sjukan som är en sköldkörtelsjukdom. Edelfelt målade ofta motiv från Haiko som födelsedagsgåva till sin mamma. Kanske denna skulle ha varit hans sista. Hon avled dagen efter sin födelsedag på Haiko, den 26 augusti 1901.

Marina Catani

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.
Albert Edelfelt finns representerad framförallt på Ateneum i Helsingfors men även på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Köpenhamn, Luxemburg och Paris.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
38 800
E
U
R
439 604
S
E
K
40 479
USD
Utropspris
50 000 - 70 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
3
10 dec 2016 20:39
38 800 EUR
2
3 dec 2016 11:29
38 000 EUR
1
1 dec 2016 16:28
35 000 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation