KINDJAL, Kaukasien, 1800-talets andra hälft.

Dubbelsidigt fäste av horn och ben, med beslag i niellodekorerat silver. Tveeggad klinga med dubbel blodränna och förgylld tillverkarstämpel. Läderklädd balja med beslag i niellodekorerat silver och med en liten kniv. Längd 60,5 cm, klingan 46 cm. Kniven 18,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Klingan med repor och smärre rostfläckar. Hornkaveln med liten skada. Lilla knivens blad med rostfläckar.

Кинжал, Кавказ, 2-ая половина 19 в.
Двусторонняя рукоятка из кости и рога с украшенными чернью серебряными фитингами. Двустороннее лезвие с двумя ползунками и клеймом производителя. Кожаные ножны с украшенными чернью фитингами и маленьким ножом. Длина 60,5 см, лезвие 46 см. Маленький нож 18,5 см.

Klubbat pris
800
9 064
835
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (7 bud)
6 maj 2018 10:49
800 EUR
5 maj 2018 8:29
300 EUR
4 maj 2018 22:58
250 EUR
4 maj 2018 17:08
200 EUR
4 maj 2018 8:31
120 EUR
3 maj 2018 22:15
110 EUR
3 maj 2018 17:26
100 EUR