Fazer Café, julmugg. Höjd 8 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Arabia har tillverkat en julmugg för Café Fazer. Den av Kaj Franck formgivna Teema-muggen har fått ett motiv, ritat av Tove Jansson för Fazer på 1950-talet, där Mumin-figurerna klättrar bland chokladaskar. Bilden publicerades ursprungligen som Fazers reklam i Garm år 1951. Garm var en finlandssvensk satirisk tidskrift, för vilken Tove Jansson fungerade som huvudillustratör från och med andra världskrigets början.
Det tillverkades 400 st. numrerade muggar.