218
1092082

MUMINMUGG, porslin, numrerad 182/400 Arabia.

Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
36 100 - 41 300 SEK
4 000 - 4 580 USD
Klubbat pris
6 100 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Fazer Café, julmugg. Höjd 8 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Arabia har tillverkat en julmugg för Café Fazer. Den av Kaj Franck formgivna Teema-muggen har fått ett motiv, ritat av Tove Jansson för Fazer på 1950-talet, där Mumin-figurerna klättrar bland chokladaskar. Bilden publicerades ursprungligen som Fazers reklam i Garm år 1951. Garm var en finlandssvensk satirisk tidskrift, för vilken Tove Jansson fungerade som huvudillustratör från och med andra världskrigets början.
Det tillverkades 400 st. numrerade muggar.