386
1058032

Laila Karttunen

(Finland, 1895-1981)
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
14 400 - 16 500 SEK
1 600 - 1 830 USD
Klubbat pris

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Laila Karttunen
(Finland, 1895-1981)

LAILA KARTTUNEN, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland 1930-tal.

Bubbla (Kupla). Brunmelerad yllematta på linnevarp. Ca. 300x200 cm.

Frans- och kantskador på kortsidorna. Enstaka fläckar.