388
1088089

Greta Skogster-Lehtinen

(Finland, 1900-1994)
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris
1 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Greta Skogster-Lehtinen
(Finland, 1900-1994)

HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland. 1930-tal.

"Tuohi". Brunmelerad yllematta på linnevarp. Storlek 300x200 cm.

Smärre bruksslitage. Fläckar.